انجام پروژه رشته مهندسی صنایع مدیریت پروژه

در ابتدای امر لازم به توضیح است که مطالب مربوط به این گرایش از مهندسی صنایع تنها مربوط به دوره کارشناسی ارشد مدیریت پروژه گرایش مهندسی نفت و گاز که در دانشگاه تهران پذیرش می شود، می باشد. لذا بقیه دانشگاه ها فقط تحت عنوان مدیریت پروژه در این گرایش پذیرش دارند. دوره کارشناسی ارشد مدیریت پروژه گرایش مهندسی نفت و گاز برای اولین بار در سال 1392 اجرایی گردید.

صنعت نفت کشور به عنوان صنعت پیشران اقتصاد کشور درگیر پروژه‌های عظیم توسعه میادین نفت و گاز بوده و بعضاً به سبب مشترک بودن برخی از این میادین با کشورهای همسایه، سرعت عمل در اجرای پروژه‌های توسعه ‌ای اهمیت دوچندان می‌یابد. باعنایت به اهمیت دانش مدیریت پروژه در این صنعت و تأثیر آن در اصلاح روند اجرای پروژه‌ها و افزایش بازدهی در اجرای پروژه‌های نفت و گاز کشور، مؤسسه مطالعات بین المللی انرژی به عنوان کانون (Hub) پژوهش‌های راهبردی و مدیریتی وزارت نفت، سرفصل آموزشی دوره کارشناسی ارشد مدیریت پروژه گرایش مهندسی نفت و گاز را به تصویب وزارت علوم تحقیقات و فناوری رسانیده است که از همین سال توسط دانشگاه‌ تهران در دو دوره روزانه و شبانه پذیرش دانشجو خواهد داشت. هدف از این دوره، تربیت مدیر و افراد متخصص برای پروژه‌های نفت و گاز می‌باشد و فارغ‌التحصیلان رشته مدیریت پروژه گرایش نفت و گاز در شرایط برابر، دراولویت استخدامی وزارت نفت قرار خواهند گرفت.

هدف از گرایش مذکور تربیت متخصصان مدیر و کارامد به منظور فعالیت در پروژه های نفت و گاز می باشد.امروزه به این دلیل که صنعت نفت کشور مشغول فعالیت در حوزه ی توسعه میدان های نفت و گاز می باشد و توجه به این نکته که بسیاری از میادین ذکر شده با کشورهای همسایه مشترک می باشند ، افزایش سرعت عمل در این حوزه از اهمیت بالایی برخوردار است.از این رو تحصیل در ای گرایش به منطور تربیت کارشناسان با هدف مدیریت پروژه های نفت و گاز می باشد.همچنین فارغ التحصیلان این گرایش می توانند در انجام پروژه مهندسی عمران نیز فعالیت نمایند.

 

طرح ها و پروژه ها در هر کشوری به مثابه سنگ زیرین بنای عمران و سازندگی محسوب می گردند. به همین سبب دستیابی به اهداف تعیین شده ی آنها از اهمیت ویژه ای برخوردار است . این مهم تنها با برنامه ریزی و اجرای بهینه و هوشمندانه ی چنین پروژه هایی حاصل می گردد. تحقق چنین مساله ای نیازمند وجود کارشناسان و مدیران آگاه و خبره ای است که با درایت و هوشمندی این بار وزین را نیک به سر منزل مقصود برسانند.
کمبود نیروهای متخصص برای اجرای موفق و بهینه پروژه ها مشکلی است که در پیش روی اکثر صنایع کشور وجود دارد، برای حل این معضل می بایست طی یک برنامه آموزشی حرفه ای و دانشگاهی، کارشناسان با تجربه و مدیران قوی با توانمدی راهبردی پروژه ها را تربیت نموده تا بتوانند در تمام حوزه ها هدایت، نظارت و کنترل پروژه ها را به عهده بگیرند .
طول دوره تحصیل :
طول دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته مهندسی صنایع- مدیریت پروژه به طور متوسط 2 سال ( 4 نیمسال تحصیلی ) و طول هر نیمسال 17 هفته آموزش است.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید