نرم افزار EViews
EViews (مخفف عبارت Econometric Views) از برترین نرم‌افزارهای تخصصی در زمینه‌ی اقتصاد سنجی و آمار است. این نرم‌افزار به محققان دانشگاهی، شرکت‌ها، سازمان‌های دولتی (و غیر دولتی)، دانشجویان، دانش‌آموزان و بطور کلی تمامی مخاطبان ابزارهای قدرتمند آماری، پیش‌بینی و مدل‌سازی‌های مربوطه را از طریق رابط کاربری آسان و نوآورانه‌ی خود ارائه می‌دهد.
امروزه نرم افزارهای مختلفی در زمینه های گوناگون ارائه شده است که در میان گروههای مختلف نرم افزاری یکی از پرکاربردترین این گروه،برنامه های تخصصی مربوط به رشته های تحصیلی گوناگون می باشد.
بررسی رابطه تابعی بین متغییرهای مختلف و براورد توابع مختلف درمطالعات انجام شده در حوزه های مختلف بخصوص در بررسی های اقتصادی و مالی،نقش موثری ایفا میکند.در مدل سازی مالی اقتصادی قالبا به براورد رگرسیونی توابع و تخمین پارامترهای مربوط به انها نیاز است که برای انجام این منظور استفاده از نرم افزارهای مختلف کمک شایانی به استفاده موثر و مطلوب از داده های اماری می نماید .یکی از بهترین و پرکاربردترین نرم افزارهای مورد استفاده برای براورد رگرسیونی توابع مختلف اماری برای اطمینان از صحت نتایج بدست امده ،نرم افزار Eviews است.


نرم افزار Eviews یکی از نرم افزارهای تخصصی در زمینه بکارگیری روش های اقتصاد سنجی بویژه روشهای جدید ان می باشد.چنانچه محقق اقتصادی بخواهد بطور جدی در زمینه تحقیقات اقتصادی فعالیت نماید ضروری است در کنار اموزش تکنیک های جدید اقتصاد سنجی با نرم افزارهای با قابلیت نظیر Eviews نیز اشنا شوند.
با توجه به گسترده شدن روز به روز علم اقتصاد و مدل های اقتصادی و پیچیدگی روابط بین متغییر های اقتصادی دیگر به هیچ عنوان امکان تحلیل و تخمین سیستم ها و مدل های اقتصادی بدون کمک گرفتن از نرم افزارها میسر نیست.
نسخه اولیه این نرم افزار توسط بانک جهانی در سال ۱۹۹۴ برای انجام تحلیل های اقتصاد سنجی به بازار ارائه شد و تا کنون نگارش های گوناگونی از ان عرضه شده است .ازدید بسیاری از محققین اقتصاد سنجی بکارگیری اسان روش های var(نامحدودوساختاری)و مدل هایARIMAاز مزیت های این نرم افزار نسبت به سایر نرم افزارهای مشابه است. این نرم افزار دو حالته هم برای برنامه نویسی و هم برای اجرای رویه های از پیش نئشته شده به صورت محاوره ای یه گونه ای طراحی شده که امروزه یکی از مهمترین برنامه های نرم افزاری مورد استفاده اقتصاددانان در سطح دنیاست.


ویژگی های این برنامه EViews
۱- محاسبه سری های زمانی و ایجاد آن ها
۲- تخمین های خطی و غیرخطی سیستم معادلات ساده و سیستم معادلات همزمان
۳- رسم نمودارهای پراکنش دایره ای و میله ای و نقطه ای و دیگر نمودارهای کاربردی
۴- ایجاد بانک های اطلاعاتی
۵- تخمین مدل های اقتصادی به روش های MLE,Probit,Logit,3SLS,2SLS,TSLS,OLS,GLS که البته الگوریتم و برنامه ای که برای روش MLE نوشته شده است از کارایی کاملی برخوردار نیست و خطاهایی در تخمین مدل های غیر خطی دارد.
۶- استفاده از ماتریس ها و توابع موجود در داخل نرم افزار
۷- تخمین مدل های اقتصادی با روش های VAR و VECM
۸- امکان تبادل اطلاعات با دیگر نرم افزارهای تحت ویندوز
۹- ایجاد بانک های اطلاعاتی
۱۰- آزمون های مختلف جهت دقت تخمین ها و بررسی وجود خطا، همبستگی، شکست ساختاری و …
۱۱- امکان برنامه نویسی در محیط نرم افزار برای تحلیل سیستم های کلان اقتصادی

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید