انجام پروژه مدیریت اجرایی

مدیریت فرایند به کارگیری مؤثر و کارآمد منابع مادی و انسانی در برنامه‌ریزی، سازماندهی، بسیج منابع و امکانات، هدایت و کنترل است که برای دستیابی به اهداف سازمانی و بر اساس نظام ارزشی مورد قبول صورت می‌گیرد.

مدیریت ارشد کسب و کار ((MBA) مخفف عبارت Master of Business Administration) درجهٔ کارشناسی ارشد در رشته مدیریت و اعلی درجه علمی (مدرک ) حرفه ای در رشته تجارت است[۱][۲]. از اوایل قرن بیستم سازمانهای سنجش بین‌المللی برای ارزیابی ارزش این دوره ها وجود دارد. این دوره برای اولین بار در اواخر قرن نوزدهم در آمریکا طرح‌ریزی شد که حاصل صنعتی شدن این کشور و رویکرد علمی به مدیریت بود.

دوره‌های مدیریت ارشد کسب و کار (MBA) به گونه‌ای برنامه‌ریزی می‌شوند تا دانشجویان را با جنبه‌های مختلف مدیریت یک کسب و کار همچون حسابداری، بازاریابی، منابع انسانی، مدیریت عملیات، مدیریت تبلیغات و برنامه‌ریزی استراتژیک آشنا سازند.

بیشتر دانشجویان مدیریت ارشد کسب و کار (MBA) یک زمینه تخصصی را برای مطالعه و تحصیل انتخاب می‌کنند و تقریباً یک سوم از واحدهای تحصیلی خود را در این زمینه برمی‌گزینند. برای مثال، دانشجویانی که گرایش بازاریابی را انتخاب می‌کنند دوره‌های ویژه‌ای را که بر روی بازاریابی دیجیتال یا بازاریابی بین‌المللی تمرکز دارد برمی‌گزینند.

موسسات و آموزشگاه‌های بازرگانی در حال حاضر مدیریت ارشد کسب و کار (MBA) را در دوره‌های آموزشی تمام وقت، پاره وقت، کاربردی و از راه دور ارایه می‌دهند.

مدیریت راهبردی کسب و کار (Master of Business Administration ) یا به اختصار MBA گنجینه است حاوی دانش و مهارتهای جدید و کاربردی مدیریت برای حل مسائل و چالش های مدیریتی که به انسان دیدی برتر نسبت به مدیریت اعطا می نماید.

دورهٔ مدیریت اجرایی یا EMBA که مخفف Executive Master of Business Administration می‌باشد، یکی از زمینه‌های تحصیلی رشته مدیریت در دورهٔ کارشناسی ارشد است. این زمینه دارای سه گرایش مدیریت اجرایی، ام‌بی‌ای و مدیریت شهری است.

فارغ‌التحصیلان دوره‌های کارشناسی و مخصوصاً فارغ‌التحصیلان دوره‌های فنی و مهندسی و علوم پایه وارد این دوره شده و به فراگیری دانش و فنون مدیریت می‌پردازند. از جمله دانشگاههای معتبر که این رشته را در ایران ارائه میدهند دانشگاه تهران، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه علامه می باشد. ماهیت رشته ام بی ای و مدیریت اجرایی ( emba ) یکسان می باشد دانش آموخته ام بی ای بیشتر در حوزه فردی تخصص پیدا میکند و مدیریت اجرایی درحوزه اجرایی اما در کل تفاوتی بین این دو گرایش نیست. و همچنین میانگین سن افراد مشغول به تحصیل در رشته ی ام بی ای در دانشگاهای امریکا بین 26 تا 28 سال میباشد و همچنین میانگین سنی افراد مشغول به emba یا همان مدریت اجرایی بین 33 تا 5 سال می باشند و از تجربه ی بیشتر کاری برخوردارند .

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید