انجام پروژه رشته مهندسی صنایع سیستم های سلامت

با گذشت زمان در نظام سلامت تغییراتی گسترده ای صورت گرفته است و این نظام تبدیل به یک سیستم پیچیده و متغیر شده است و بخش اعظمی از هزینه های دولتی در این حوزه به کار گرفته می شود.با توجه به این موضوع نیاز به بهبود سیستم مذکور احساس می گردد.به دلیل عدم وجود دید سیستمی امروزه مشاهده می گردد که در بسیاری از سازمان های مرتبط به نظام سلامت علی رغم اینکه تمام بخش ها و مسئولان وظایف خود را به بهترین نحو انجام می دهند ، مشکلاتی وجود دارد.در واقع مهندسی سلامت به بررسی و شناسایی و تجزیه و تحلیل سیستم سلامت می پردازد و با ارائه راه حل به افزایش بازده سیستم کمک می نماید که این موضوع سبب افزایش پاسخگویی و انعطاف پذیری سیستم سلامت می گردد.

در ادامه نمونه هایی از اقداماتی که مهندسین سیستم های سلامت میتوانند انجام دهند مطرح شده است. البته با توجه به گسترده بودن حوزه های مطالعاتی مهندسی صنایع، تقریباً تمام قسمت های نظام سلامت می تواند از این اقدامات بهره ببرد، اما در اینجا فقط به چند مورد اکتفا می شود.

تیم های بهبود کیفیت می توانند نقش بسیار مهمی در قسمت های مختلف بیمارستان داشته باشند و با توجه به الزاماتی که جدیداً با استفاده از استاندارد های اعتبار بخشی در بیمارستان ها به وجود آمده است، نیاز به این تیم ها در این مراکز بیشتر احساس می شود.
صف های انتظار در بیمارستان ها یکی از مهم ترین عوامل نارضایتی بیماران است که باعث به وجود آمدن مشکلات زیادی می شود. صف های انتظار در قسمت هایی چون پذیرش و ترخیص بیشتر خودنمایی می کند. همچنین بخش پاراکلینیک بیمارستان ها نیز اغلب دچار این مشکل می باشد. در اکثر موارد با یک نگاه سیستمی و فرایندی و با استفاده از مهندسی مجدد می توان این مشکل را حل کرد یا تا حد امکان کاهش داد.
اتاق عمل یک قسمت بسیار مهم و درآمدزا برای بیمارستان ها است و بیکاری آن باعث خواب سرمایه عظیمی می شود. برنامه ریزی و زمان بندی اتاق عمل برای استفاده بهینه از آن در جراحی های مختلف یکی از مواردی است که تا کنون بررسی هایی روی آن صورت گرفته است.
سازمان انتقال خون یکی دیگر از بخش های مهمی است که نیاز به برنامه ریزی های دقیقی دارد. با توجه به موجودیت خون، مباحث حمل و نقل و کنترل موجودی می تواند در برنامه ریزی هایی که برای این سازمان انجام میگیرد تأثیر بسزایی داشته باشد.
برنامه ریزی و شیفت بندی پرستاران هم از مباحث مهم در بیمارستان هاست که با استفاده از ابزار های مهندسی صنایع قابل حل است.
هرچند سالهاست که مهندسین صنایع، در حوزه سلامت فعالیت می کنند و پایان نامه هایی در مقاطع ارشد و دکتری در حوزه سلامت کار شده است، اما در سال تحصیلی 92- 93 برای اولین بار دانشگاه های تربیت مدرس(از طریق کنکور) و امیرکبیر (از طریق رتبه های برتر) به صورت هم زمان اقدام به پذیرش دانشجو در گرایش مهندسی سیستم های سلامت از رشته مهندسی صنایع کردند. احتمالاً در آینده نزدیک دانشگاه تهران نیز اقدام به پذیرش دانشجو در این رشته نماید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید