انجام پروژه رشته مهندسی صنایع سیستم های اقتصادی و اجتماعی

هدف این گرایش از مهندسی صنایع تربیت افرادی است که توانایی شناسایی ، تحلیل ، بررسی ، پیش بینی و در نهایت بهبود پیچیده ترین سیستم ها که در واقع همان سیستم هایی است که به طور مستقیم و یا غیر مستقیم به انسان مربوط می شوند ، را داشته باشند و به کمک ابزار و مدلهای موجود به بهینه سازی سیستم های مذکور بپردازند.

 

گروه مهندسی سیستم‌های اقتصادی – اجتماعی به تعلیم و تحقیق در زمینه برنامه‌ریزی و طرح سیستم‌های مختلف موردنیاز جامعه می‌پردازد و از سال 1371 شروع به فعالیت نموده است. این سیستم‌ها عموماً در ابعاد مختلف منطقه، یا کشور مطرح می‌شوند. سیستم‌های حمل‌ونقل، آب‌رسانی و فاضلاب، ارتباطات، انتقال و توزیع کالاها، تأمین و توزیع انرژی، خدمات آموزشی یا بهداشتی از این‌گونه‌اند. در کلیه این سیستم‌ها هر یک از ابعاد اقتصادی، اجتماعی و تکنولوژی یک سیستم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. مهندسی سیستم‌های اقتصادی - اجتماعی به مطالعه مدل‌سازی و تجربه تحلیل علمی این‌گونه سیستم‌ها می‌پردازد و با در نظر گرفتن ابعاد مختلف آن‌ها و همچنین با توجه به نیازها، اولویت و امکانات جامعه بهترین سیستم را طرح می‌نماید. پیچیده ترین سیستم‌ها، سیستم‌هایی هستند که با انسان یا گروهی از انسان‌ها مرتبط باشند. بدین جهت سیستم‌های اقتصادی و اجتماعی که با انسان سروکار دارند، از نظر تحلیل، پیش بینی رفتار و کنترل جزو پیچیده‌ترین سیستم‌ها دسته‌بندی می‌شوند. این گروه در 3 گرایش سیستم‌های اقتصادی، حمل‌ونقل و تحقیق در عملیات در مقطع کارشناسی‌ارشد دانشجو می‌پذیرد.
مشخصات کلی گرایش مهندسی سیستم های اقتصادی و اجتماعی به شرح زیر است:

هدف رشته
رشته مهندسی صنایع، سیستم‌های اقتصادی اجتماعی به تعلیم و تحقیق در زمینه برنامه‌ریزی و طرح سیستم‌های مختلف مورد نیاز جامعه می‌پردازد. این سیستم ها عموماً در ابعاد مختلف منطقه، یا کشور مطرح می‌شوند. مهندسی صنایع، سیستم‌های اقتصادی اجتماعی به مطالعه مدل‌سازی و تجربه تحلیل علمی اینگونه سیستم‌ها می‌پردازد و با در نظر گرفتن ابعاد مختلف آن‌ها و همچنین با توجه به نیازها الویت و امکانات جامعه بهترین سیستم را طرح می‌نماید.
هدف رشته تربیت افرادی است که بتوانند با ابزار و مدل‌های مختلف، سیستم‌های پیچیده را شناسایی، تحلیل، پیش‌بینی و اصلاح کنند. دانشجویان این رشته با ابزارهای مختلف برای تحلیل سیستم‌ها آشنا می‌شوند.

طول دوره و شکل رشته
طول دوره بر اساس آئین‌نامه حداکثر 5/2 سال می‌باشد. برنامه درسی 4 نیمسال تحصیلی تنظیم و برنامه‌ریزی می‏شود و طول هر ترم 16 هفته آموزش کامل بوده و مدت تدریس هر واحد نظری 16 ساعت عملی 24 ساعت است.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید