انجام پروژه رشته مهندسی صنایع مدیریت مهندسی

حل مسئله های مربوط به حوزه های مدیریتی و اقتصادی و همچنین کسب و کار موجود در ارگانهای تولیدی و خدماتی سبب شده است که نیاز به تربیت متخصصانی به منظور استفاده از اصول مدیریتی و همچنین علوم مهندسی جهت حل و بهینه نمودن مسائل واقعی در بخش های گوناگون خدماتی و صنعتی ، احساس می گردد.در واقع دانشجویان این گرایش از مهندسی صنایع به کسب توانایی در حوزه های پرکاربرد مدیریت و مهندسی صنایع می پردازند و قادر به پیاده سازی مفاهیم و حوزه های مدیریت علمی در حوزه های گوناگون اعم از تولید و خدمت گردند.

نام دروس و ضرایب کارشناسی ارشد مهندسی صنایع (سراسری)
دروس رشته مهندسی صنایع از آزمون کارشناسی ارشد دولتی
1ـ زبان عمومی و تخصصی
2ـ ریاضی عمومی (1و2)
3ـ تئوری احتمال و آمار مهندسی
4ـ تحقیق در عملیات
5ـ اقتصاد عمومی (1و2)
6ـ اصول مدیریت و تئوری سازمان

كه 4 درس اول مشترك بین دو گرایش و تمام آن­ها دارای ضریب (1) هستند و درس اقتصاد عمومی 1و2 با ضریب (1) برای گرایش مهندسی سیستم‌های اقتصادی اجتماعی و ضریب صفر برای گرایش مدیریت سیستم و بهره‌‌وری و درس اصول مدیریت و تئوری سازمان با ضریب (1) برای گرایش مدیریت سیستم و بهره ­وری و ضریب صفر برای گرایش مهندسی سیستم‌های اقتصادی و اجتماعی در نظر گرفته می‌شود. تعداد پذیرش هر دو گرایش تقریباً یكسان است و به لحاظ درصد موفقیت شرایط برای داوطلبان در هر دو گرایش فرقی نمی‌كند.

« زبان عمومی و تخصصی »
تعداد سئوالات این درس در آزمون 30 سؤال است. همان‌گونه كه از نام درس پیداست، شماری از سئوالات این درس زبان عمومی و تعدادی از آن‌ها نیز مربوط به اصطلاحات و متون تخصصی مهندسی صنایع ـ سیستم است. بدون تردید اگر دانشجویان در درس زبان حداقل‌هایی را داشته باشند مطالعه و سرمایه‌گذاری در این درس می‌تواند منطقی باشد. معمولاً منبع درس زبان تخصصی در اكثر رشته‌ها در دانشگاه‌های گوناگون متفاوت است و اساتید این درس به صورت سلیقه‌ای منابع و یا جزوات مورد نظر خود را به دانشجویان معرفی می‌كنند. خواندن كتاب‌های زبان عمومی و همچنین زبان تخصصی موسسه مدرسان شریف برای رسیدن به تسلط در این درس كفایت می‌كند. در كتاب زبان عمومی مطالب گرامری و یك سری لغات و اصطلاحات عمومی و همچنین تست‌های عمومی رشته‌های مختلف گنجانده شده و داوطلبان حتی در صورت فراموشی درس زبان می‌توانند خود را به سطح مطلوبی با استفاده از این كتاب برسانند. در كتاب زبان تخصصی موسسه مدرسان شریف افزون بر بررسی و ارایه پاسخ تشریحی و ترجمه تست‌های كنكورهای كارشناسی ارشد سال‌های قبل (از سال 92 ـ 75) لغات، اصطلاحات و متون رایج در رشته مهندسی صنایع و مهندسی صنایع سیستم به همراه ترجمه آن‌ها گنجانده شده و ضمن آموزش و ترجمه متون مختلف، تست‌های چهارگزینه‌ای تألیفی برای آشنایی هرچه بیشتر داوطلبان آزمون كارشناسی ارشد با سئوالات درس زبان تخصصی این رشته آورده شده است.

« ریاضیات عمومی 1 و 2 »
شمار سؤالات این درس در آزمون دانشگاه دولتی 20 سؤال است. به همین دلیل مهمترین درس در آزمون کارشناسی ارشد این رشته محسوب می‌شود. این درس شامل سرفصل‌های تابع، حد و پیوستگی، مشتق و كاربرد آن، انتگرال و كاربرد آن، اعداد مختلط و مختصات قطبی و دنباله سری برای ریاضی عمومی (1) و توابع چند متغیره، انتگرال‌های چندگانه و كاربرد آن‌ها، توابع برداری، انتگرال روی سطح و خم، ماتریس و خط و صفحه برای ریاضی عمومی (2) است. كتاب‌های توماس، آدامز، لیت هولد، مارون، دمیدوویچ از منابع مهم دروس ریاضی عمومی 2و1 است.
كلیه دانشجویان رشته مهندسی صنایع ـ سیستم این دو درس را در سال‌های اولیه تحصیل در دوره كارشناسی گذرانده‌اند، و اطلاعات پایه‌ای آن‌ها نسبتاً خوب است برای مطالعه‌ی این درس، مراجعه به كتاب‌های ریاضی عمومی (1) و ریاضی عمومی (2) موسسه مدرسان شریف كه با توجه به استقبال بی‌نظیر دانشجویان و حتی اساتید در سطح كشور به كتاب‌هایی بی‌رقیب تبدیل شده، كافی است. ارایه مطالب درسی به ساده‌ترین صورت، بیان شیوا و روان، روش‌های سریع در حل تست‌ها، آوردن نكته‌های تستی فراوان، بررسی تمامی تست‌های كنكورهای 12 سال اخیر رشته مهندسی صنایع ـ سیستم با پاسخ تشریحی آن‌ها، بررسی تمام تست‌های 10 سال اخیر سؤالات رشته‌های فنی و مهندسی (كه در بسیاری از موارد در آزمون‌های چند سال اخیر کارشناسی ارشد دیده شده، عیناً این تست‌ها در آزمون رشته­ مهندسی صنایع ـ سیستم مطرح شده‌اند.) و ارایه تست‌های تكمیلی فراوان جهت تمرین هرچه بهتر، حل كامل سئوالات آزمون سراسری 1392 (بهمن 91)، ارایه آزمون‌های خودسنجی در پایان كتاب در سه سطح A و B و C برای آمادگی در هفته‌های آخر نزدیك آزمون، از جمله مشخصات این دو كتاب‌ است.
كتاب ریاضی عمومی 1 شامل 2610 پرسش چهارگزینه‌ای شامل 1900 مسئله حل شده با پاسخ تشریحی و 710 مسئله با پاسخ كلیدی است.
كتاب ریاضی عمومی 2 شامل 1550 پرسش چهارگزینه‌ای شامل 1200 مسئله حل شده با پاسخ تشریحی و 350 مسئله با پاسخ كلیدی است.
مطالعه‌ی این كتاب‌ها به عنوان كتاب‌هایی كامل و جامع و در عین حال خلاصه كه مورد تایید اكثر اساتید دانشگاه‌های كشور است، اكیداً توصیه می‌شود. كسب درصد بالا با مطالعه‌ی این كتاب‌ها با توجه به اظهارنظر قبولی‌های سال‌های گذشته به راحتی ممكن است. کسب درصد حدود %85 از سوی داوطلبان این رشته مشاهده شده است.


« تئوری احتمال و آمار مهندسی »
شمار سئوالات این درس در آزمون دانشگاه دولتی 1391، 20 سئوال است. منابع مهم این درس كتابهای آمار ریاضی تالیف والیول، مبانی احتمالی تالیف شلدون راس و كتاب نظریه احتمال و كاربرد آن تالیف دكتر اخوان نیاكی هستند. سرفصل‌های مهم این درس، روش‌های شمارش، تركیب و ترتیب، احتمال، توزیع دو جمله‌ای توزیع گسسته و پیوسته، پواسون، توزیع همزمان، توابع احتمال توام، امیدریاضی، كواریانس، ضریب همبستگی، توزیع‌های نمونه‌ای، آزمون‌های فرضی، خطاهای آزمون، رگرسیون، آزمون‌ها و جدول توافقی هستند. به طور كلی، دانشجویان مهندسی صنایع ـ سیستم در این درس وضعیت متوسطی دارند. به دلیل ماهیت این درس اگر سئوالات استاندارد نباشد، داوطلبان در پاسخگویی به سئوالات دچار مشكل خواهند شد. شرط تسلط بر این درس روبه‌رو شدن و حل تست و مسئله زیاد است و به همین دلیل باید كتابی با این سبك و سیاق در اختیار داوطلب باشد. انتشارات مدرسان شریف از سالیان قبل كتابی را به بازار كتاب ایران عرضه كرده است، كه در سال 1392 این كتاب با شرایط جدید به چاپ رسید. در این كتاب، با توجه به سابقه طولانی جناب آقای علی جعفری دهكردی در تدریس این درس در مقطع كارشناسی و كارشناسی ارشد و شناخت ایشان از نقاط چالش برانگیز این درس، سعی شده با توضیحات فراوان مطالب باز شود و هرجا فرمولی آورده شده به تبع آن مثال و یا تستی حل شده تا داوطلب با نحوه طرح تست و روش كاربرد فرمول آشنا شود. در پایان هر فصل، تست‌های طبقه‌بندی شده 15 سال دانشگاه سراسری از سه رشته مهندسی صنایع ـ صنایع، مهندسی صنایع ـ‌ سیستم و بهره‌وری و همچنین رشته‌ی مجموعه ریاضی با پاسخ تشریحی آورده شده است، و پس از آن تعدادی تست تكمیلی برای تمرین بیشتر و آشنایی با تست‌های جدیدتر با پاسخ كلیدی گنجانده شده است، به هر لحاظ و خصوصاً به لحاظ تعداد تست حل شده این كتاب در بین كتب بازار بی‌نظیر است. مطالعه‌ی دقیق این كتاب جهت شرکت در کارشناسی ارشد بی‌شك داوطلبان را از مراجعه به كتب دیگر بی‌نیاز می‌كند.

«تحقیق در عملیات»
شمار سئوالات این درس در آزمون دولتی 1392، 20سوال و ضریب آن (1) بود. منابع مهم این درس كتاب‌های مختار بازارا و كتاب حمدی‌طه پژوهش عملیات مهرگان و همچنین كتاب برنامه‌ریزی خطی، لیبرمن هستند. با توجه به ترجمه بودن اكثركتب فوق، كمبود یک منبع مناسب و ساده و روان در این درس احساس می‌شود. كتاب تحقیق در عملیات (2 و1) انتشارات مدرسان شریف از سالیان قبل به بازار كتاب عرضه شده بود و در این كتاب تمامی سرفصل‌های این درس گام به گام بررسی شده و داوطلب با تمامی تست‌های 15 سال اخیر کارشناسی ارشد دو رشته‌ی مهندسی صنایع ـ سیستم (اقتصادی اجتماعی و بهره‌وری) و همچنین مهندسی صنایع ـ صنایع، آشنا شده و پاسخ‌های تشریحی آنها را می‌بیند. آموزش خلاصه درس با مثال‌های حل شده در متن درس می‌تواند داوطلب را حتی اگر مطالب این درس را فراموش كرده باشد، آماده تست‌زنی كند.

«اقتصاد عمومی 1 و 2»
تعداد سئوالات این درس در آزمون دولتی 1392، 20 تست بود. این درس برای گرایش مدیریت سیستم و بهره‌وری دارای ضریب (1) و برای گرایش سیستم‌های اقتصادی و اجتماعی ضریبش صفر است. منابع مهم این درس كه در دانشگاه‌های مختلف از روی آن تدریس می‌شود كتاب‌های اقتصاد خرد و مسائل آن، دومینیك سالواتوره ـ نظریه اقتصاد خرد، جان فرگوسن ـ تئوری اقتصاد خرد، محمدحسن مشرف جوادی، هستند . دانشجویان رشته مدیریت كمی در این درس دچار مشكل هستند، سئوالاتی كه در آزمون کارشناسی ارشد‌ چند سال اخیر از این درس مطرح می‌شود، با كمی پیچیدگی همراه است و لازم است دانشجویان با نكات مهم و مفاهیم جزئی‌تر آشنا باشند.

« اصول مدیریت و تئوری سازمان »
در آزمون دانشگاه دولتی 1392 از این درس 20 سئوال مطرح شده و ضریب آن برای گرایش سیستم‌های اقتصادی اجتماعی (1) و برای گرایش سیستم و بهره‌وری صفر است. حجم این درس نسبتاً بالاست. منابع و مراجع مهم این درس كتاب‌های رابینز، مدیریت عمومی دكتر الوانی ـ اصول و مبانی سازمان و مدیریت تألیف دكتر رضاییان ـ مدیریت رفتار سازمانی دكتر رضاییان ـ مدیریت منابع انسانی تألیف دكتر اسفندیار سعادت و مروری جامع بر تئوری‌های مدیریت دكتر سیدرضا سیدجوادین هستند. همان‌گونه كه از نظرتان گذشت ممكن است مطالعه تمام كتاب‌های فوق با توجه به اینكه بعضی مطالب آن‌ها نیز تكراری است، دانشجو را سردرگم كند و برای این درس كتاب بسیار جامع و كامل انتشارات مدرسان شریف كه با در نظر گرفتن خلاصه تمامی كتاب‌های فوق و همچنین بررسی و استفاده از كتاب‌های مرجع جدید، به كتابی پربار و جامع تبدیل شده است، بسیار مفید است. در این كتاب، با توجه به اینكه تست‌های زیادی از سالیان قبل درس اقتصاد برای این درس در دسترس نبوده است، لذا به تمامی تست‌های رشته‌های مدیریت، مدیریت اجرایی و همچنین رشته‌ IT پاسخ تشریحی داده شده است و در پایان فصول تست‌های تكمیلی برای تمرین بیشتر و آشنایی با تست‌های جدید قرار داده شده است. در ابتدای هر فصل خلاصه‌ای از مطالب مورد نیاز برای حل تست‌های طبقه‌بندی شده مربوط به آن فصل گنجانده شده است. به نظر پذیرفته‌شدگان کارشناسی ارشد سال گذشته مطالعه‌ی این كتاب برای رسیدن به درصدی مطلوب كافی است.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید